حسین مداحی

إنی رأیت دهــراً مِن هجرک القیامة

گوشه هایی از یک مصاحبه با آیت الله هاشمی رفسنجانی

مصاحبه کننده : حجت الاسلام علی زادسر جیرفتی ، نماینده ی مجلس

تاریخ مصاحبه : سوم دیماه 1387

انتشار توسط : وبلاگ حجت الاسلام زادسر

تاریخ انتشار : 28 فروردین ماه 1388

روابط حضرتعالی، با رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله، چگونه روابطی است؟ آیا عاطفی وعرفانی است و یا سیاسی و یا کاری است؟

روابط من با آیت‌الله خامنه‌ای، هم عاطفی است و هم معرفتی و هم سیاسی و هم کاری. معرفتی است زیرا عمیقاً همدیگر را می شناسیم، خلقیات، عادات، روحیات و افکار هر یک از ما برای دیگری روشن و بسیارنزدیک است و بدین جهت است که حقیقتاً عاطفی است.
سیاسی است، زیرا من و آقای خامنه‌ای عمده عمر خود را با همکاری سیاسی گذرانیده‌ایم و با سیاست عجین شده‌ایم.
کاری است؛ چونکه در طول نیم‌ قرن گذشته، آقای خامنه‌ای و من، در حقیقت لازم و ملزوم هم و مکمل یکدیگریم، در طول مبارزه، تمام کارهای (حداقل پنجاه و چند سال عمر) من و ایشان، در راستای سر و سامان دادن به امور انقلاب اسلامی، اداره‌ کشور، و رتق و فتق مشکلات سخت روزگار دفاع مقدس ملت شجاع و مسلمان ایران، بوده و هست.

اختلافات فی‌مابین شما و «آقا» چگونه به وجود می‌آید و برای رفع آن‌ها چه می‌کنید؟ اگر ممکن است نمونه‌هایی از اختلافات و کیفیت حل آن‌ها را، بیان بفرمایید؟

البته که اختلافات داریم مگر می‌شود دو تا انسان با یکدیگر هیچ گونه اختلافی نداشته باشند، احتمالاً آن چیزی که موجب پرسش شما است، اختلاف در امور مهم و سیاست‌های کلان کشور در داخل و خارج است، درست است؟

بله آقا...!

من و رهبری، در موارد اختلافی، با یکدیگر بحث می‌کنیم تا یکی از ما دو نفر مجاب بشود. اگر من قانع شدم که تکلیف روشن است، اگر مقام معظم رهبری ادله و توجیهات مرا پذیرفتند، خوب مطابق تکلیف خود عمل می‌کند، اما اگر هیچکدام از ما نظرات دیگری را نپذیرفتند و از براهین و توضیحات ارائه شده متقاعد نشدند، چه باید کرد؟ این موضوع را با آقا به مباحثه گذاشتیم و سرانجام با دلیلی که می‌گویم، بنده خود را مکلف دیده و می‌بینم که از نظرات و اوامر ولی امر، تمکین و تبعیت کنم، و آن دلیل این است که ایشان در فرض عدم قناعت، حجت شرعی در پذیرفتن نظرات مرا ندارند، ولیکن من جهت عمل به نظرات و تصمیمات متخذه از سوی ایشان به عنوان رهبری، عندالله حجت شرعی و قانونی دارم.

مبنای آن فرمایشی را که در جمع دانشجویان عزیز فرمودید، که «خامنه‌ای عشق من است» چیست؟

آنچه را که در جمع دانشجویان گفتم سیاسی نبود، بلکه واقعیت را گفتم. من آقای خامنه‌ای را دوست می‌دارم و هرگز به جهت ملاحظات سیاسی و حکومتی، آن موراد را مطرح نساختم و تکرار می‌کنم که طی حداقل پنجاه سال گذشته در این کشور دو نفر از من و آقای خامنه‌ای به یکدیگر نزدیک‌تر، کسی را نمی‌شناسم.

متن فوق گوشه ای مصاحبه ی حجت الاسلام زادسر با ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

حالا توجه شما را به گوشه ای از سخنان مقام معظم رهبری درباره ی آیت الله هاشمی رفسنجانی جلب می کنم . اینجانب (حسین مداحی) امیدوراست، با قلبی بدون حجاب و آلودگی از تبلیغات سوء علیه یار دیرین انقلاب و رهبری ، این متن خوانده شود :

در پاسخ به کسانیکه عبارت « حال فعلی افراد مهم است » را به کار می برند؛ نیز بگویم که حال فعلی ایشان ( آیت الله هاشمی رفسنجانی ) مشخص بوده و هم اکنون نیز ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشته  که طبق قانون اساسی ، کرسی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام مخصوص رهبر انقلاب است و معظم له سالیانیست که ایشان را بر این مقام ابقا نموده اند که اگر تخلفی از جانب آیت الله هاشمی ،  می بود هیهات از رهبر انقلاب که سکوت نماید.

 در زمان انتخابات هم تبلیغاتی از جانب ایشان صورت گرفت که مور اعتراض جمع کثیری از مردم واقع شد که :

 چرا ایشان برای بدست آوردن رای اینگونه کار می کند؟  که در پاسخ به این عزیزان هم این فراز تاریخی را بیان می نمایم :

 

حضرت زهرا سلام الله علیها برای گرفتن بیعت برای امیرمومنان شبها به درب خانه مهاجر و انصار رفتند اما به عده ای خاص کاری نداشتند و از آنها طلب بیعت نکردند و آنهم مومنین به معنای کلمه بودند. حضرتش با این کار به ما درس عظیمی می دهند . چه خوبست ریز بین باشیم و ببینیم که این درس چیست ؟

 

آری درس مکتب فاطمی این بود که مومنین محض تکلیف شرعی خود را می دانند و دیگر نیازی به گفتن نیست.

 

هاشمی رفسنجانی طبق فرمایشات  حضرت امام و نیز فرمایشات مقام معظم رهبری از امتحانات سربلند بیرون آمده و دیگر برای من حقیر، محلی از اعراب نخواهد بود که به وی اعتراض نمایم .

 

 

و اما سخنان مقام معظم رهبری در باره ایشان به نقل از :

 

مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی - دفترحفظ ونشرآثارحضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای (مدظله العالی) : مورخ : دوازدهم مرداد هفتاد دو

 

 

مقام‌ معظم‌ رهبری‌ در بخش‌ دیگری‌ از سخنانشان‌ در تمجید از آقای‌ هاشمی‌رفسنجانی‌ رئیس‌ جمهور منتخب‌ ایران‌ فرمودند: اینجانب‌ از سال‌ 1336 تاکنون‌ ایشان‌ را از نزدیک‌ می‌شناسم‌ و در صحنه‌های‌ مختلف‌ یا یکدیگر همکار و همفکر بوده‌ایم‌ یک‌ آزمایش‌ چهل‌ ساله‌ برای‌ ایجاد اعتماد در انسانی‌ کافی‌ است‌. و من‌ در همه‌ این‌ مدت‌ ایشان‌ را در راه‌ خدا و حقیقت‌ و اعلای‌ کلمه‌ دین‌ و پیشبرد اهداف‌ اسلامی‌ مشاهده‌ کرده‌ام‌.

 

 

و خدا را شکر که اراده و رأی ملت عزیز، بار سنگین امانت و مسئولیت الهی را بر دوش توانای مردی بزرگ از فرزندان اسلام و حواریین امام عظیم الشأن، عالمی مجاهد، فقیهی اسلام شناس، سیاستمداری هوشمند و مدیری درد آشنا و دلسوز قرار داد.

 

شخصیتی که پرونده ی تلاش در راه خدا و مجاهدتش برای حاکمیت دین و اعلاء کلمه‌ی اسلام حتی پیش از نخستین روزهای شروع نهضت آغازشده و سرگذشت رنج ها و سختی ها و فعالیت های کم نظیر را در خود گنجانیده است، چهره ی موجهی که به برکت حرکت در صراط مستقیم انقلاب، همواره امین امام و محبوب امت بوده و انشاءالله از این پس نیز خواهد بود.

 

اینجانب ضمن سپاس مجدد از الطاف نهان و آشکار حضرت حق تعالی جلت عظمته، به پیروی از ملت عظیم الشأن و با معرفت به مقام و مرتبت یاور صمیمی امام و شخصیت برجسته ی نظام جمهوری اسلامی و بازوی توانا و زبان گویای آن، جناب آقای هاشمی رفسنجانی دامت تأییداته رأی ملت را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم.

 

 

مطالعه ی این خبر را نیز پیشنهاد می کنم

نوشته شده در دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ توسط حسین مداحی نظرات ()