حسین مداحی

إنی رأیت دهــراً مِن هجرک القیامة

قبل از ارائه ی قسمت سوم مطلب ” اهمیت ویژه ی قدس ” و از آنجایی که امروز هشتم شوال ، سالروز تخریب قبور ائمه ی بقیع می باشد ؛ بیان یک سوال و پاسخ به آن را ضروری می دانم :

چرا وهایت به بهانه ی برپایی سنت رسول اکرم  و نیز مبارزه با خرافات ، به تخریب قبوربزرگان دین و آثار اسلامی ، اقدام کرده اما در قبال بی حرمتی هایی به سایر سنن رسول اکرم و هتک حرمت به ساحت شریف حضرتش و نیز بی احترامی به آستان دین مبین و نیز هتک حریم قرآن کریم و سایر بی حرمتی ها ، سکوت اختیار کرده است ؟

چرا وهایت به بهانه ی برپایی سنت رسول اکرم  و نیز مبارزه با خرافات ، به تخریب قبوربزرگان دین و آثار اسلامی ، اقدام کرده اما در قبال بی حرمتی هایی به سایر سنن رسول اکرم و هتک حرمت به ساحت شریف حضرتش و نیز بی احترامی به آستان دین مبین و نیز هتک حریم قرآن کریم و سایر بی حرمتی ها ، سکوت اختیار کرده است ؟

 

همانگونه که شاهد هستید تنها هدف نهایی وهابیون ( که بر اساس مدارک و اسناد موجود زائیده و دست پرورده ی یهود هستند ) از بین بردن حقیقت دین مبین اسلام است .برای اینکار به چند مقدمه احتیاج دارند که اگر در آن موفق بودند به هدف خود خواهند رسید:


الف :به فرهنگ تبدیل کردن این جمله :
رسول اکرم تا زمانی قابل احترام بود که زنده بود لیک الان باید سنت او را زنده نگه داشت .
بارها از بزرگان وهابی بی احترامی های متعددی را نسبت به شخصیت عظیم الشان عالم سلام شنیده ایم و بی احترامی ” بن باز ” مفتی بزرگ وهابی ها و جمله ی معروفش زبانزد تمام جهان عرب می باشد

ب : ارائه ی بدعت هایی در دین مبین و نسبت دادن آن به سنت رسول الله .
تخریب قبور بزرگان و عدم تعمیر و آبادانی آنها – عدم زیارت رسول اکرم و شفیع قرار دادن ایشان و سایر بزرگان و …

ج : بزرگ جلوه دادن عالمان دینی و قدر علمایی که در قید حیاتند .
تا جاییکه شاهد بوده و هستیم که عالمان خود را تا برای عوام بزرگ جلوه می دهند .

د : بعد از حیات پیامبر ،  چون وحی و ارتباط با عالم بالا قطع شده است ؛ اجتهاد حرف اول را می زند و قرآن کتابی بود برای زمان حیات رسول خدا . نه کتابی برای تمام اعصار و همانطور که قرآن در بسیاری از مسائل مستحدثه ، حرفی برای گفتن ندارد ، باید برای امروز اجتهاد کرد .

کمی تأمل در فتاوای علمای وهابیون ، ما را به این نیجه رهنون خواهد بود

هـ : از بین بردن آثار اسلامی

و  امروز تفکر وهابیت با برنامه ای حساب شده ، برای از بین بردن اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله وسلم ، برپایی تمامی مقدمات فوق را لازم می داند و برای آن هزینه می کند . تا جائیکه متاسفانه برخی از اهل تسنن نیز بعضی از بدعتهای وهابیت را به عنوان سنت رسول خدا پذیرفته اند .
و ما باید از این مهم غاف نشویم که :

وقتی این تفکر و مقدمات فراگیر شد ، وهابیت در رسیدن به هدف خود ، بسیار موفق بوده است .

اما از آنجایی که زیارت و اقامه ی عزای اهل بیت عصمت و طهارت همانگونه که در سنت رسول گرامی اسلام آمده است ؛ موتور محرکه ی شیعه بوده و باعث بیداری اسلامی ، همواره با مخالفت و مبارزه ی وهابیت روبرو بوده است .

برای همین است که ایندو مهم یعنی زیارت و برپایی نام و یاد اهل بیت ، در منظر وهابیت ، از اعظم کبائر محسوب شده و با آن به مخالفت می پردازند .

آری وهابیت می داند که اگر نام اسد الله الغالب ،علی بن ابیطالب ، نام حسن بن علی المجتبی ، و یا نامی از حسین بن علی الشهید ، زنده بماند ؛ همواره احتمال تفکر اسلامی و بیداری اقوام می رود و باید این نامها و سیره ی ایشان ، محو شود . به همین خاطر است که از همان ابتدای آغاز رسالت پیامبر اسلام ، دست یهود برای محو وجود شریف این بزرگوارن و نیز سیره ی ایشان دیده می شود .
همچنانکه در شهادت حضرت حسین علیه افضل السلام ، دست یهود و توطئه ی آنها به وضوح دیده می شود و یا تفکری که برای تخریب کربلا و مرقد
حضرت حسین علیه افضل السلام در زمان متوکل ملعون به چشم می خورد ، سرچشمه ی تفکر یهود بوده که به جهت ترس از بیداری اسلامی اعمال شد و امروز هم در قالب وهابیت شکل گرفته است و به تخریب اماکن مذهبی و زیارتی شیعه من جمله تخریب در سامرا ، مبادرت می ورزند .همچنین از بین بردن مراسم و مجالس برپا شده برای اهل بیت عصمت و طهارت در نقاط مختلف دنیا من جمله پاکستان ، هندوستان ، ایران و عراق ، در رأس فعالین وهابیت بوده است .

به قول بزرگ بنیانگذار انقلاب اسلامی مان ، حضرت امام خمینی رحمت الله علیه :

” این خون سید الشهدا است که خونهای همه ملت های اسلامی را به جوش می آورد “

که تامل در این جمله خود یاری دهنده بر شناخت تفکری است که می خواهد ، از قیام ملت ها در امان باشد و امروز نیز ” بیــداری اسلامــی ” تنها مخالفانش ، به وضوح برای افکار روشن مشخص می باشد که چه کسانی با این بیداری ، مخالفند و چرا مخالفند ؟!
یک طرف این ” بیــداری اسلامــی ” در یمن ، بحرین وهابیت است و طرف دیگر این ” بیــداری اسلامــی ” در مصر ، لیبی و تونس ، رژیم صهیونیستی و آمریکا .

اگر به دقت در این سطور تأمل نمائیم می یابیم که اگر برای وهابیون عمل به سنت رسول خدا مهم بود باید

* در مقابل ظلم جهانی ، اعلام قیام می کردند ( کونو ا للظالم خصما )

* از حقوق مردم مظلوم فلسطین دفاع می کردند ( و للمظلوم عونا )

* در مقابل هتک حریم رسول گرامی اسلام و محکومیت اهنت کنندگان ، اقدام می کردند

* در مقابل بی احترامی به حریم قرآن عزیز ، اعلام انزجار می کردند

و هزاران باید دیگر …


اگر به دقت بنــگریم ” تخریب قبـــور ائــمه ی بقـیـع ” به دست وهابیت به حقیــقت جز خاموش کردن نور الهی ، چیز دیگری نیست . و چه ساده اندیشند و چه به اشتباه می روند چرا که هیچگاه چنین نتوانند کرد چرا که حضرت حق جلّ و علا ، نهایت تلاش ایشان عبث دانسته است آنجا که در کتابش فرموده :

” یُرِیدُونَ لِیُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ  ”

 

 

فرا رسیدن این روز و
هتک حریم رسول گرامی اسلام
که با تخریب قبــور فرزندانش در بقیع
صورت گرفته است را محضر حضرت ولی الله الاعظم
و تمامی شیعیان ایشان تسلیت عرض می نماییم .
امید است که در اولین روزهای ظهور در پروژه بازسازی حرم امامان بقیع
از اولین ، شرکت کنندگان بوده و امید است که به دعای امام مجتبی علیه السلام
خدمتگزاری آستان ایشان و مادر بزرگوارشان و سایر امامان بقیع ، نصیبمان گردد. آمیـن

 

نوشته شده در چهارشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩٠ساعت ٦:۳۱ ‎ق.ظ توسط حسین مداحی نظرات ()

در قسمت قبل ، برای ورود به بحث چند نکته و پس از آن یک سوال را مطرح کردیم که لزوم پرداختن به بحث برایمان روشن شود .برای پاسخ به سوال قسمت قبل باید به یک نکته ، توجه خاص داشته باشیم .

نکته : در قرآن ، داستان حضرت موسی و قومش ،‌بیشترین رکورد را به خود اختصاص داده و به قول مقام معظم رهبری دام ظله العالی ” واقعاً قرآن گنجینه عظیمى از تجربه موسوى براى ماست

با توجه به این نکته و نیز شواهد و قرائن موجود در تعیین کعبه به عنوان قبله ی مسلمین ، آنهم پس از گذشت ۱۵ سال از بعثت پیامبر اسلام ، کانون توجه رسمی مسلمانان قبل از آن ، به سمت مرکز یهودیان ، قرار داشته تا تمامی توجهات به سوی چنین نقطه ای جلب شود .

با توجه به اینکه :

الف : بیشترین داستان انبیاء در قرآن مربوط به حضرت موسی و قوم آن بوده است و
ب : مسلمانان بعد ۱۵ سال تغییر قبله داده اند ( در سال دوم هجرت )

می توان دریافت که خداوند خواسته است بیت المقدس و مسجد الاقصی را کانون توجه قرار دهد .

دو نکته هم دوستان بزگوارم جناب آقای جواد زاده و نیز جناب آقای سید احساس شمس در راستای پاسخ به سوال جلسه ی قبل بیان کردند که مطالعه ی آنها مفید بوده و توصیه می شود

یادآوری مهم :
آنچه گفته می شد دلیل حتمی و بیان قطعی فلسفه ی حکمت الهی به دلیل تعیین قبله به سوی مسجد الاقصی نیست و ما به هیچ عنوان فلسفه ی حکمت های الهی برایمان مشخص نبوده و تا ظهور حضرت ولی الله الاعظم ،‌مشخص نخواهد شد .

 

چرا سرزمین بیت المقدس ؟

با توجه به بررسی تاریخ انبیاء و آنچه امروزه از حضور آنان در مناطق مختلف به دست می آید اینست که پراکندگی انبیاء الهی در این قسمت ها مشهود بوده است :

الف : شمال و شمال شرقی و نیز جنوب شرقی آسیا

با مراجعه به ذیل کلمه ی یاجوج و مأجوج و مقابله جناب ذوالقرنین با آنها به این مهم دست می یابیم ( مراجعه به تفسیر المیزان جلد سیزدهم / صفحه  ۴۱۱ – همچنین برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه به این لینک مراجعه نمایید )

ب : منطقه ی آسیای میانه و شمال غربی تا جنوب غربی آسیا

با توجه به آنچه در تاریخ انبیاء از جمله انبیاء اولوالعزم آمده است پراکندگی انبیاء در این نقاط دیده شده است :

  • زرتشت و ذو القرنین در ایران ، روسیه ، افغانستان و ترکیه و یونان
  • ابراهیم ، یعقوب ، اسحاق ، شعیب ، داوود و سلیمان در بیت المقدس و اردن
  • نوح ، لوط ، یونس ، صالح و هود در عراق
  • یحیی ، زکریا در سوریه و لبنان
  • حضرت ابراهیم ، اسماعیل و حضرت محمد در عربستان

ج : شمال شرقی اروپا

  • موسی ، هارون ، ارمیا ، الیاس و عیسی

د : شمال آفریقا

  • موسی ، هارون ، الیاس ، یوسف ، شعیب

که در این تصویر پراکندگی انبیاء با ستاره های قرمز رنگ نشان داده شده است :

 


که با توجه به تصویر و مستندات ، پراکندگی بیشتر انبیاء در قسمت بیت المقدس و اورشلیم بوده است .

حال این سوال مطرح است که چرا انبیاء بیشترین حضور را در این قسمت از کره ی زمین داشته اند ؟
که چندین جواب محتمل است :

الف : بیشترین نافرمانی ها از دستوارت الهی در این قسمت بوده است ! ( نافرمانی های نمرودیان از دستورات الهی و نافرمانی های یهود از دستورات موسی )

ب : این منطقه مهد تمدن و پیشرفت های علمی بوده است !( پیشرفت هایی علمی که بواسطه ی آموزش های حضرت موسی برای قومش حاصل شد )

ج : حیات در این منطقه و گستردگی جمعیت نسب به سایر تقاط زمین بیشتر بوده است !( اولین انسانهای صاحب تمدن ، این منطقه را برای زندگی خود انتخاب کردند )

د : در این نقطه قرار است اتفاق خاصی بیفتند !( کشته شدن شیطان در بیت المقدس به دست حضرت رسول اکرم )

هـ : در این نقطه اتفاق خاصی افتاده است ! ( اولین گروه خداپرستان ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد در این نقطه گرد هم آمدند و شهر مقدس را بنا کردند )

 

حال بنا به کدام دلیل خداوند تمامی اذهان را متوجه قدس کرده است،مشخص نیست؛ اما با توجه به آنچه در مقدمه گفته شد و اشاره ی موکّد قرآن به داستان حضرت موسی ، احتمال آن می رود که با توجه به عبرت هایی که در داستان حضرت موسی برای دنیا و آخرت تمامی انسانها نهفته ست ، این مهم صورت گرفته باشد .

در داستان حضرت موسی و قوم یهود چه چیزی نهفته است ؟!

این سوالیست که در قسمت های بعدی به آن خواهیم پرداخت .

 

منابع :

تفسیر المیزان/علامه طباطبایی
تفسیر نمونه / نظارت : آیت الله مکارم شرازی
قاموس القرآن / آیت الله قرشی
تاریخ بلعمی / ابوعلی محمد بن محمد بلعمی
تاریخ انبیاء / نویسندگان مختلف من جمله سید هاشم رسولی محلاتی
تاریخ اورشلیم : سیدجعفر حمیدی
فلسطین از اشغال تا انتفاضه : مجید صفاتاج
سرزمین مقدس  : هارون و هومن
مسئله‎ی فلسطین و ماهیت طرح صهیونیسم ، داشه الغنوشی :ترجمه سیدهای خسروشاهی
فلسطین در فراز و فرود تاریخ : دکتر عبدالله جاسبی
نوشته شده در سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳٩٠ساعت ٦:۳۳ ‎ق.ظ توسط حسین مداحی نظرات ()

ارتباط “مسئله ی قدس و انقلاب اسلامی” و نیز شعاری که در سالهای دفاع مقدس بر زبان رزمندگان اسلام جاری می شد که “راه قدس از کربلا می گذرد“و یا اینکه “چرا جمهوری اسلامی ایران همواره روی مسئله قدس و مسلمانان فلسطین متمرکز بوده است ” و همچنین اینکه  “چرا حضرت امام خمینی رحمت الله علیه از قدس به عنوان مسئله ی اول جهان اسلام یاد می کنند ، همواره سوال برای نسل جوان امروز بوده است .

پاسخ به این سوال ها به یک مطالعه ی کامل و مفصل در تاریخ یهود احتیاج دارد تا اهداف اصلی یهود از زمان ایجاد تا به امروز مشخص شود . این مطالعه  چون تخصصی می باشد شاید برای کسانی که به دنبال جواب سوال های خود هستند و حال مطالعه هم ندارند ؛‌کمی کسل کننده باشد . در این مختصر در چندین قسمت به حول و قوه ی الهی قصد بر اشاره به نکاتی را داریم که مطالعه کننده از آن حداکثر استفاده را برده و یا با مطالعه ی آن به تفکر مجبور شود . لازم به ذکر است قبل از شروع این بحث ، لزوم پرداخت به آن را با بیان چند نکته و یک سوال شروع می کنیم.

نکات :

۱ – وقتی حضرت حق جلّ و علا اراده به نمایاندن زمین نمود ، اولین مکانی که از آن پرده برداری کرد ،‌ سرزمین بطحاء و محل فعلی مسجد الحرام بود که در پیشینه ی تاریخی ما به ” دحوالارض ” معروف می باشد .

۲ – با توجه به نص صریح قرآن همانطور که در سوره ی مبارکه آل عمران آیه ی ۹۶ (إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّةَ مُبَارَکًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِینَ) اولین خانه ای که برای عبادت مردم بنیان گذاشته شد ، بیت الله الحرام در مکه است .

۳ – پیشینه ی تاریخی بنای خانه ی خدا به حضرت آدم علیه السلام باز می گردد و پیشینه ی بنای مسجد الاقصی طبق برخی از نقل ها به جناب سلیمان و طبق برخی دیگر نقل ها به جناب داوود ،‌پدر حضرت سلیمان باز می گردد .

۴ – انبیاء الهی مامور به مراعات در حقوق این خانه بوده اند .

با توجه به این نکات و توجه به این مهم که حضرت حق ، تمام کارهایش بر اساس حکمت مطلق است که گاهی فلسفه ی این حکمت بر بندگانش روشن بوده و گاهی نیز ، آن فلسفه معلوم نیست این سوال مطرح می شود که :

¤ چرا خداوند ، با عظمت و قداستی که کعبه داشت،‌ مسجد الاقصی را که مرکز تجمع مسیحیان و یهودیان بوده و مرکز عبادی آنها محسوب می شد ؛‌قبله ی مسلمانان قرار داد ؟

لطفا تا نگارش قسمت بعدی  ، کمی در این سوال تامل فرموده و اگر پاسخی برای آن داشتید ،‌حتما ارائه فرمایید .

 

منابع :

تفسیر المیزان/علامه طباطبایی
تفسیر نمونه / نظارت : آیت الله مکارم شرازی
قاموس القرآن / آیت الله قرشی
تاریخ بلعمی / ابوعلی محمد بن محمد بلعمی
تاریخ انبیاء / نویسندگان مختلف من جمله سید هاشم رسولی محلاتی
تاریخ اورشلیم : سیدجعفر حمیدی
فلسطین از اشغال تا انتفاضه : مجید صفاتاج
سرزمین مقدس  : هارون و هومن
مسئله‎ی فلسطین و ماهیت طرح صهیونیسم ، داشه الغنوشی :ترجمه سیدهای خسروشاهی
فلسطین در فراز و فرود تاریخ : دکتر عبدالله جاسبی
نوشته شده در پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٠ساعت ٦:۳٢ ‎ق.ظ توسط حسین مداحی نظرات ()