حسین مداحی

إنی رأیت دهــراً مِن هجرک القیامة

سوال :

با عرض سلام  و خسته نباشید و آرزوی توفیق روزافزون شما.

سوال من اینست: اگر دختری قبل از ازدواج موضوعی را از مردی که از او خواستگاری کرده پنهان کند٬ که البته این موضوع کمترین ضرری به منافع مرد نمیزند و خدشه ای هم به بهداشت وسلامتی زناشویی آنها وارد نمیسازدو از نظر جسمی هم برای دختر ضعف محسوب نمیشود٬ آیا اگر دختر٬ یک چنین موضوعی را از مرد پنهان کند و گمان آن رود که مرد با دانستن آن موضوع از ازدواج با او منصرف شود٬ آیا این عقد باطل است؟ آیا دختر حق این کار رادارد؟
و آن موضوع که دختر قصد پنهان کردنش را دارد اینست: او به مدت یک ماه یا یک ماه و نیم صیغه ی  پسری بوده است  که قرار بوده در آینده با هم ازدواج و عقد دائم کنند و قبل از صیغه هم او گمان میکرده که فقط برای این صیغه میکنند که راحت تر و بدون هرگونه اشکال شرعی که بر صحبت کردن دختر و پسر وارد است٬ با هم صحبت کنند ولی بعد از اینکه صیغه جاری شد چون فکر میکردند سرانجام با هم ازدواج خواهند کرد٬ همدیگر را میبوسیدند و پسر بدن دختر را لمس میکرد٬ اما هیچ گونه رابطه ی جنسی یا دخول صورت نگرفت و دختر همچنان باکره است. (البته متاسفانه پسر حتی آلت تناسلی دختر را نیز لمس کرده بود و با عث خارج شدن منی شده بود) اما بعد از شناخت بیشتر ٬ دختر پی به مسائلی در مورد پسر برد که او را برای همسری خویش شایسته نمیبیند. آیا این دختر میتواند این موضوع را از مردی که در آینده قرار است با او ازدواج کند٬ پنهان کند؟ اگر خطر این رود که دختر با اظهار این موضوع نتواند به منزل شایسته ای رود چه؟

جواب :

جواب به سوال شما به دو صورت  شرعی و اخلاقی به شرح زیر است :

جواب شرعی :
طبق نظر قاطبه علماء چنین عقدی باطل نیست . زیرا عیبی که بواسطه آن عیوب مرد بتواند عقد را به هم بزند در فرض سوال وجود ندارد.حال پنهان کردن این مطلب و یا عدم آن به عهده ی حود شماست .


جواب اخلاقی :

اخلاق ایجاب می کند که " جز راست نباید گفت لکن هر راست نشاید گفت "
اما اینکه این دغدغه ذهنی برای شما وجود داشته باشد که چنین واقعه ای ( جاری شدن عقد موقت بین شما و پسر دیگری ) را از همسر آینده خود مخفی نمایید از چند وجه قابل بررسی است. سوالات زیر را برای خود پاسخ دهید شاید به جوابی قانع کننده برای خود برسید :

الف : دقایقی جای خود و همسرتان را در داشتن چنین سرّی عوض کنید . آیا اگر همسر آینده شما  هم  با دختری عقد موقّت خوانده بود و بنا به دلایلی از شما پنهان می کرد ، شما از این مسئله رضایت داشتید ؟!

ب : اگر روزی بر حسب یک اتفاقی که اصلا برای شما قابل تصور نیست ، همسر آینده شما به این مسئله پی ببرد ، آیا خود را ملامت نمی کردید که ای کاش خودم به او گفته بودم ؟!


ج : اگر این سرّ شما باعث دروغ های متعدّدی گردد که بعدها باطن این دروغها دامن زندگی صمیمیتان را بگیرد آیا خود را ملامت نمی کنید ؟!

و سخن آخر :

اگر عقد موقّت شما با اجازه ولی شما بوده است ، شما هیچ گناهی مرتکب نشده اید و هیچ جای ملامتی هم وجود ندارد . از لحاظ شرعی هم اگر حقیقتا فکر می کنید که هیچ خدشه ای  به بهداشت وسلامتی زناشویی شما وارد نمیسازد ، لزومی برای بیان آن نیست لکن به سوالهای فوق خوب فکر کنید و سپس تصمیم بگیرید که مخفی کنید یا خیر.

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند :
النّجاة فی الصّـــــدق- نجات در راستگویی است

نوشته شده در ساعت توسط مدیر