حسین مداحی

إنی رأیت دهــراً مِن هجرک القیامة

سوال :

ba salam va khasteh nabashid va tashakor az emailhayeh mofideh shoma

 

soali az hozoretoon dashtam dar moredeh khatmeh zyarate ashora matlabi neveshteh bodid .

noktehi keh shoma neveshteh bodid ein bood keh khanomhaei keh dar ein modateh 40 roz ozreh sharei daran bayad nayeb begiran khob agar khanomi natavanest nayeb peyda bekonand nabayd ein khatmo be ja biavarad.

soal 2 bandeh ein ast keh magar khandaneh zyarateh ashora dar modateh ozreh sharei khanomha makroh ya gonah ast.

yadam miad keh mah ramazan parsal hojatol eslam aghayeh falah dar moredeh ayameh shabeh qadr keh tozih midadan farmodand khanomhayeh keh ozreh sharei daran va nemitavanad dar masajed hozr yaband va nemitavanad namaz dar ein shabha bekhannad mitavand hameyeh douah va zyarathao bekhonand .

pas chera neveshteh shodeh nayeb begirand ? va agr nayeb peyda nashod nemitavanad ein khtem ra be ja biavarand?

 

ba tashkor va sepasgozari az matalebeh khob va amozandeh shoam

جواب :

باسمه تعالی

یکی از شرایطی که مرحوم حضرت آیت الله حق شناس برای ختم زیارت عاشورا با تضمینی که خود آنرا عهده دار می شدند (هر حاجتی که از خدا بخواهید به شما داده می شود و اگر از خدا حاجتتان را نگرفتید ، بیایید که من برای شما حاجتتان را از خدا می گیرم و من ضامن آن هستم . )  این بود که اگر زنی بنا به مسائل خلقتی مربوط به زنان دارای عذر شرعی باشد ، باید برای ختم زیارت عاشورا در چهل روز، نایب بگیرد .

 

آداب خاصی که ایشان به آن معتقد بودند برای ختم چهل روزه زیارت عاشورا ، همان آدابی بود که مطالعه فرمودید اما این سوال حضرتعالی که آیا خانم ها می توانند ختم زیارت عاشورا داشته باشند یا خیر ؟ در پاسخ به اطلاع می رسانم :

بله می توانند اما شامل ختمی که استاد دستور می دادند نمی شود . لکن در قالبهای دیگر می توان زیارت عاشورا را به جا آورد  حتی اگر دارای عذر شرعی باشند .

باز تاکید می کنکم دستور استاد و آداب دستور ایشان بر این مبنا بود .

اما ما در روایاتمان دستور ختم زیارت عاشورا در چهل روز را داریم و شرطی هم برای آن ذکر نشده است.

 

درباره این که فرموده بودید اگر نایب  پیدا نکرد ، اگر می خواهید به طریقه و دستور استاد باشد ، باید نایب پیدا کنید و در صورت عدم پیدا کردن نایب ، تا یافتن مورد مذکور صبر نموده و یا از ابتلا به عذر شرعی جلوگیری به عمل آورید

 

نوشته شده در ساعت توسط مدیر