حسین مداحی

إنی رأیت دهــراً مِن هجرک القیامة

سوال :

به نام خدا
با سلام وتشکر اززحمات شما.خیلی ممنون میشم به سوالات من پاسخ بدهید:

1-می گویند شیطان در کارهایمان دخالت کرده وآن کار را آنچنان خوب جلوه میدهد که انسان آن عمل را خیر میداند وانجام میدهد ولی بعدا معلوم میشود که اشتباه کرده.!که خودم هم به آن برخورده ام.یا مثلا در مورد خواب دیدن امام زمان(ع)آیا اگر کسی ایشان را به خواب بیند خودشان هستند یا شیطان؟چگونه میتوان کار خیر را از شر از هم تشخیص داد با این عمل شیطان آخه بعضی کارها معلوم نیست که خیرند یا نه؟

2-چگونه میتوان دریک خانه با مادری زندگی کرد که مارادوست ندارد (یعنی این طور می گوید)وبا کارها وگفتارش پیوسته مارا آزار میدهد .گاهی حرفی را میزند وچند دقیق یا ساعت یا چند روز بعد عکس ان حرف را می خواهد.غیبت ودروغ می گوید .گاهی از کسی تعریف می کند وگاهی برضد او حرف میزند (البته براساس مصلحت)چگونه میشود هم احترام اورا نگاه داشت وهم غصه نخورد؟

 

جواب :

باسمه تعالی

در مورد خواب دیدن حضرات معصومین ( علیهم السلام ) احادیث متعددی وارده شده است که ما حصل این احادیث به شرح زیر است :

شیطان خودش را به هر شکلی می تواند در بیاورد جز شکل حضرات معصومین . پس اگر کسی خواب یکی از معصومین را دید و اطمینان پیدا کرد که امام معصوم بوده است ، خوابش از رویاهای صادقه می باشد

درباره سوال دیگر شما درباره دخالت شیطان در کارهای ما :

کارهای خود را به قرآن عرضه نمایید و ببینید رضای خداوند در آن هست یا خیر .
همه جای دنیا کار خوب خوب است و در هر جای دنیا کار بد نیز مشخص است.
در مورد برخی مواردی که امر بر شما مشتبه می شود و نمی دانید که کارتان خوب بوده یا بد ؟ باید با فردی آگاه به این کار مشورت نمایید .

درباره اینکه فرموده بودید شیطان در کارهای انسان دخالت می کند ، این فرمایش کاملا غلط است . شیطان هیچ حق دخالتی در کارهای هیچ انسانی را ندارد .
او هم مثل سایر انبیاء یک دعوت کننده است اما یک فرق با آنها دارد که انبیاء انسان را به نیکی و سعادت دعوت می کردند اما شیطان انسانها رابه بدی دعوت می کند حال یک سوال : آیا انبیاء در کارهای شما دخالت داشتند و دارند ؟

شیطان وسوسه کننده است  برخی کارها را بگونه ای برای ما جلوه می دهد که ما فکر می کنیم کار خوبی است و به انجام آن کمر همت می بندیم اما وقتی انجام دادیم تازه متوجه می شویم که این کار ، کار بدی بوده است .
برای این مطلب هم اسلام یک راهکار قرار داده و آن اینکه :
 برای انجام هر کاری تمام عواقب آنرا بسنج ، سپس مشورت کن و بعد آنرا انجام بده
 اگر یک کاری که برای ما پیش می آید ، خوب آنرا سبک و سنگین نماییم متوجه خواهیم شد که این کار خوب است یا بد به شرط اینکه از روی احساس تصمیم نگیریم .
یک سوال از شما می کنم و این سوال من در متن خود سوال شماست :
شما فرموده اید :
« می گویند شیطان در کارهایمان دخالت کرده وآن کار را آنچنان خوب جلوه میدهد که انسان آن عمل را خیر میداند وانجام میدهد ولی بعدا معلوم میشود که اشتباه کرده ... »
آیا تا به حال فکر کرده اید  چرا وقتی کار ما تمام می شود آنوقت می فهمیم که اشتباه کرده ایم ؟!!
به این سوال فکر کنید جواب مستدل شما در آن نهفته است واما درباره سوال دوم شما مطالبی را چند به اطلاعتان میرسانم :


سنگدل ترین انسانها  نسبت به فرزندانشان علاقه ی مخصوصی دارند حال چه رسد به محبت مادری که حتی خداوند این محبت را در بین تمامی حیوانات نیز به ودیعه نهاده است . 

من این فرمایش شما را قبول ندارم . شما خودتان روزی مادر خواهید شد و حس مادری آنروز درک خواهید کرد و هر چه من از حس مادری برایتان بگویم فایده ای ندارد ، چون هنوز مادر نشده اید.

به حرف مادرتان که خودش می گوید شما را دوست ندارد توجهی نکنید . بدانید شما را دوست دارد اما دنبال دلیل این حرف مادرتان بگردید که چرا به شما این حرف را میزند ؟ چرا و چه شده که کادری که در عشق به فرزند زبانزد است در بین همه مخلوقات ، این چنین جملاتی به زبان می اآورد ؟
شاید این اشکال در شما باشد ؟! لطفا دنبال دلیل حرف نادرتان بگردید.

اما درباره برخی اخلاقیات مادر تان جملاتی نوشته بودید که من را بر آن داشت تا به عنوان برادر شما جمالتی را به شما یادآوری کنم :

دروغ و یا غیبت در هر شرایطی بد است اما وظیفه شما چیز دیگری است و آن احترام به پدر و مادر است .
من و شما حتی اگر مادر و یا پدرمان بدترین فحش ها را به ما بدهند وظیفه ای جز سکوت و احترام نداریم  فقط در یک صورت می توانیم به حرف پدر یا مادرمان گوش ندهیم  و آنهم زمانیست که مارا دعوت به گناه نمایند و از ما درخواست دروغ و یا غیبت داشته باشند .
اما وقتی خودشان دروغ می گویند و ...  اگر شرایط امر به معروف و نهی از منکر مهیا بود امر به معروف می کنیم و اگر مهیا نبود ، سکوت کرده و محل غیبت و یا دروغ را ترک می نماییم.

وظیفه شما اطاعت بی چون و چرا و احترام محض به پدر و مادر است تحت هر شرایطی
اما یک حدیث از امیر مونان برایتان می خوانم و یک آیه از قرآن . اگر به دقت در آن توجه نمایید آرام خواهید شد :

1 – علی علیه السلام فرمودند : الاحتمال قبر العیوب ، تحمل کردن قبر همه ی عیب هاست .
مطمئن باشید اگر اخلاق بد مادرتان را تحمل نمایید و با صبر و حوصله با آن برخورد نمایید کم کم ایشان نرم می شوند

2 – قرآن مجید می فرماید :  والله یدافع عن الذین آمنوا ...خداوند از افراد با ایمان دفاع می نماید. اگر واقعا حق به جانب شما باشد ، بدانید که مورد دفاع خدا هستید و این برای انسان بهترین آرامش هاست که خداوند حامی او باشد

نوشته شده در ساعت توسط مدیر