حسین مداحی

إنی رأیت دهــراً مِن هجرک القیامة

سوال :

az shoma  kamale tashokor ra daram vali sualate bande payani nadarad be bakhshid dar in name suale digare daram ghablan az shoma  sepas gozaram_
 
1.ghadmahaye avaliye baraye tazkiye nafs chist????
duri az gonah-- bastane cheshm bar lahzeye gonah va anjame an --ruze dare -ebadat-ghoran khandan ama ruham hanuz teshneye chizist 
inha dorost ama niyaze ruhe chize digarist chizi ke ruh be an niyaz darad dar inha kholase nemishavad inaha teshnegi miavarand baraye talab va shenakhte sar cheshme un sarcheshme chiye?? chetur mishe behesh resid?? chetur mitunam khod shenasi konam??'
 
suale dovom
ghablan  dar nameye ghabalm arz kardam bande dar kharej az keshvara hastam .
aya serekeye sharb haram ast???
 ruye shisheye serke neveshte shode serkeye sharab,
 
suale sevom 
man marje taghlidi nadaram   yani  in manish ine ke man amalam dorost nist???
 
khodavand negahdare shoma va daste agha sahebe zaman hamishe hamrahetan
ya hagh

 

جواب :

باسمه تعالی

از اینکه ذهنی بسیار جویا و طالب حق و روشنایی دارید جای بسی خوشحالیست.امیدوارم همیشه در راستای شناخت حقایق موفق باشید اما یک توصیه هم به شما خواهر ارجمند دارم و آن اینکه :

امام سجاد علیه السلام فرمودند : هلک من لیس له حکیم یرشده ( هلاک می گردد هر آنکس که بدون حکیمی راهنما ، طی طریق نماید )امیدوارم در انتخاب حکیم زندگی خویش ، انتخابی حکیمانه داشته باشید اما سوالات حضرتعالی در سه بخش خلاصه می گردد :

1 – قدم های اولیه برای تزکیه نفس

2 – راهای خود شناسی

3 – مصرف سرکه شراب

4 – نداشتن مرجع تقلید

 

در پاسخ به سوال اول شما به عرض می رسانم :

طبق دستور تمامی علمای علم اخلاق و اساتید سیر و سلوک،  اولین قدم در راه تزکیه نفس  که بسیار مهم است ؛ دارای دو مرحله می باشد :

الف : انجام واجبات

ب : ترک محرّمات

 

هیچ راه دیگری برای نیل به سرچشمه ی اشباع حالات روحانی جز این دو راه نیست .

انجام واجبات و ترک محرمات طبق نقل تمامی علما از سنگین ترین اعمال روی این کره خاکی هستند پس همت خود را بر این دو مهم بگمارید. جمال السالکین و آیت الحق و الحقیقه ، آیت الله آقا سید علی آقای قاضی می فرمودند چهل سال به همین روش متمسک شدیم تا بالاخره بعد از چهل سال دستمان را گرفتند .

در کنار این دو مرحله نیز باید تسلیم امر حضرت دوست بودن با اخلاص  را چاشنی همه کارهایتان نمایید ، مطمئن باشید پس از مدتی روح و جانتان اشباع می گردد.


در پاسخ به سوال دوم شما :

مطالبی را از مرحوم دکتر مجتبی باقری برایتان ارسال می نمایم که ضمیمه این نامه می گردد . توصیه می کنم حتما مطالعه بفرمایید.
در پاسخ به سوال سوم شما به عرض می رسانم :
شراب و هرچیزی که انسان را مست می کند ، نجس بوده و خوردن و آشامیدن آن حرام است . در باب سرکه شراب هم ، اگر می دانید که مست کننده است ( ولو به هر مقدار زیاد یا کم ) همان حکم شراب را دارد.

و درباره سوال چهارم حضرتعالی باید به عرض برسانم :
انتخاب نکردن مرجع تقلید در دو صورت برای شما جایز است :
الف : شما خودتان مجتهد باشید که می توانید  در این صورت به اجتهاد خود عمل نمایید

ب : آشنایی کامل با فتاوای علما داشته باشید و عمل به احتیاط نمایید . یعنی اگر در مسئله ای علما اختلاف داشته و نظرات مختلفی دارند ، به همه نظرات مطلع بوده و جمع بین نظرات نموده و  عمل نمایید .
 
در دو صورت فوق می توانید مرجع تقلید انتخاب نکنید .

اما در باب اعمال فعلی و وظیفه شما :

وظیفه شما در حال حاضر انتخاب یک مرجع تقلید است و در باب اعمالی که تا کنون انجام داده اید اگر مطابق  با فتوای مجتهدی که او را به عنوان مرجع تقلید انتخاب کرده اید بوده است؛  صحیح است لکن پس از انتخاب مرجع تقلید در این مورد نیز با ایشان مشورت کنید که وظیفه نمازها و سایر اعمالتان چگونه است


امیدوارم در پناه تنها ترین گل عالم ، گل نرجس خاتون ، امام زمان موفق و پیروز باشید

نوشته شده در ساعت توسط مدیر