حسین مداحی

إنی رأیت دهــراً مِن هجرک القیامة

 

در روایات آمده است که امام حسین علیه السلام فرمودند : انا قتیل العبرات ( من کشته اشک چشم هستم ) . معنای عبارت ثقیل به نظر می آید که در تفسیر آن سه وجه محتمل است :

 

 

1 – شایسته است که فقط در همه مصائب ، بر ابا عید الله الحسین علیه السلام گریه نمود . در روایات آمده است حتی وقتی بر مردگان گریه می کنید حضرت حسین علیه السلام را مد نظر بیاورید تا در ثواب گریه بر ایشان شریک بوده و از سفره پر فیض  ایشان بی بهره نمانید .

 

شخصی آمد محضر یکی از امامان معصوم و از ایشان سوال نمود :

 

من در مصائب امام حسین گریه ام نمی آید ، آید می شود خود را با یاد اموات منقلب ساخته و برای ایشان گریه نمایم ؟ آیا در ثواب گریه شریک هستم ؟

 

ایشان فرمودند : مانعی ندارد و در ثواب گریه شریک هستی

 

 

2 -  در تشکیلات اباعبدالله در قبال گریه بر امام حسین علیه السلام بی حساب و کتاب اجر می دهند  و گریه بر ایشان  باعث بوجود آمدن صفت رحمت و رقت در قلوب است که این نیز از اسباب تقرب به خداست و گریه بر ایشان آثار فراوانی دارد که یکی از آنها برائت از آتش دوزخ است . پس خداوند به واسطه ی گریه بر ایشان افراد زیادی را از آتش دوزخ رهائی می بخشد .

 

 

3 -  بسیاری از مشرکین با دستان پر خیر و برکت امیر مومنان علی علیه السلام به درک واصل شده بودند . در جنگ بدر ، احد و... بسیاری دیگر از جنگها .

 

 ابا عبد الله می فرمایند : من بواسطه اشک هائی که دشمنان دین در غم از دست دادن کفار ریختند به شهادت رسیدم . این جمله بدین معناست که :

 

بغض نسب به علی بن ابیطالب بواسطه به درک واصل شدن کفار ( از بنی امیه ) به دست علی بن ابیطالب  باعث شد که کسانی که از روی نفاق اسلام  آورده بودند ، کمر به قتل حسین بن علی و خاندانش ببندند . و یزید لعنة الله علیه از نوادگان هند جگر خوار از سلسله همین افراد است .

 

این جمله در تاریخ مشهور است که لشگر دشمن در روز عاشورا به حسین بن علی – علیهما السلام -  گفتند : ما به خاطر دشمنی با پدر تو با تو می جنگیم .

 

 

4 – چون ظلم در زمان یزید به حد اعلای خود رسید و علنی به دین  و شخصیت افراد اهانت صورت می گرفت( تا جائیکه مردم مسلمان می بایست در غم از دست دادن میمون یزید لباس سیاه بر تن کنند و در سه روز عزای عمومی اعلام شده از جانب یزید ؛ به عزاداری مشغول شوند) گریه های مردم مظلوم بلند شد که خدایا فریاد رسی را برسان تا ما را از دست این نا نجیب نجات دهد ؛ این گریه ها باث شد که ابی عبدالله قیام نمایند و قیام ایشان منجر به شهادت آن بزرگوار گردید.

 

 

 

لازم به ذکر است که شرح این فراز در این مختصر نمی گنجد . امیداست این مختصر گرهگشای اذهان جویای حقیقت در شرح این فراز بوده باشد

 

 

 

 

 

 

 

نوشته شده در پنجشنبه ٢۸ دی ۱۳۸٥ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ توسط رئیس جمهور نظرات ()