اهمیت وحدت از دید نواب صفوی

زمانی که شهید بزرگوار ، سید مجتبی میر لوحی معروف به نواب صفوی ، مبارزات خود راعلیه رژیم ستم شاهی آغاز نمود ؛ آیت الله العظمی بروجردی  به دلیل خط فکری خاص خود و مخالفت با مبارزات به چونان شیوه ای ، شهریه ی نواب صفوی را قطع کردند .

 توسط عده ای غرض ورز ، به نواب صفوی طعنه زده شد که :
به به که آیت الله بروجردی هم چقدر تحویلتان گرفت و شهریه اتان را چندین برابر کرد؟!
نواب صفوی گفت :
درجه ما درجه یک سرباز است و درجه ی ایشان درجه ی یک سپهبد.
ایشان به وظیفه ی خود عمل کردند و ماهم به وظیفه ی خود .


یادآوری :


1 - اگر نواب صفوی امروز در میان ما بود چه می گفت و چه می کرد ؟
آیا اشک خون نمی ریخت ؟
2 - العاقل یکفیه الاشاره
3 – چقدر وحدت در نظر نواب صفوی اهمیت داشت ...

/ 7 نظر / 19 بازدید
فرید

مرحوم پدر من از ارادتمندا نواب صفوي بود كه با هدايت ايشان به ميدان مبارزه پاي گذاشت. به نظر بنده در سيره عملي نواب صفوي، قاطعيت، حق طلبي و صراحت بسيار بيشتر از مصلحت و حتي وحدت مدنظر بود. كما اينكه ايشان برخلاف نظر مرجع تقليدي چون آيت الله بروجردي و به اتكاي حمايت هاي محدود آيت الله كاشاني مسير مبارزه را تا پاي جان ادامه داد.

الهدی

سلام علیکم بنده که عقلم قد نمی ده _جزو ناقص العقول هم که هستیم!_ این شد دو علت که شاید اشاره ی شما رو در نیافته باشم ، اما آنچه به نظر من قطعی ست حضورشون در صف اول مبارزه هست.مثل همان زمان! مومن در هر زمانی که باشد طبق وظیفه عمل می کند.وقتی آن زمان با وجود نظر سپهبدشان ! به تکلیف سربازی مشغول بودند ، اگر امر مولی باشد چه می کنند؟؟

بهروز

سلام. من فکر می کنم هیچ تناقضی بین حرکت نواب صفوی و واکنش آیت الله بروجردی وجود نداره. ایشون روحانی بی نظیری بودند ولی معصوم نبودند. من فکر می کنم ایشون احتمالاً از تمام زوایای حرکت نواب مطلع نشده بودن یا شاید هم نظر دیگری داشتن. خدا میدونه؛ شاید اگر به توصیه آیت الله بروجردی عمل شده بود، وضع طور دیگه ای میشد. ولی ولی ولی این جواب نواب منو کشته که وقتی با قاطعیت به وظیفه خودش مطلع میشه، به اون عمل میکنه . متأسفانه امروز بعضیها رُ می بینیم که از مزرعه نواب نون میخورن ولی دریغ از اندکی فکر و تأمل در برابر آنچه می گویند و می نویسند و عمل می کنند و نتیجه؟ مملکتی با آن صلابت رُ بحران زده تلقی می کنند.

اسکالپل

اهمیت داشت که کسروی رو بارها به مناظره دعوت کرد ولی وقتی نشد به وظیفه سربازیش عمل کرد. تا جایی که من مطلع هستم البته با اجازه بزرگان!

امیر ثابت قد م

سلام. بخوانید و به دوستان بگویید بخوانند. این همه عابد آمده .. به عشق مرشد آمده ..

منتظر

[لبخند] سلام خیلی زیباست واقعا خوشم اومد که طرف حق را دارید و هوای تهمت نزدن به دیگران چه دوست باشد چه دشمن چه مومن و چه کافر خوشحالم از اشنایی با وبلاگتون یاعلی [گل]

سجاد

سلام اگر نواب مجتهد بوده که هیچ! اما اگر مقلد بوده باید به دستور مرجع تقلیدش عمل می کرده؟ اگر فکر می کرده وظیفه ی شرعی داره برای مبارزه با شاه باید به مرجعش روجوع می کرده و در مورد مبارزه با شاه استفتا می کرده حالا اگر مقلد آیت الله العظمی بروجردی بوده تکلیفش مشخصه!!!