افراط و تفریط در جامعه آنهم توسط برخی بزرگان

چهار سال پیش وقتی زمان انتخابات فرارسید ، یکی از آقایان مجتهدین فرمودند :
فضای کشور در همه ی سطوح بیش از قبل به تعادل نیاز داشته و باید از افراط و تفریط جلوگیری شود.


آنروز ، معنای عدم تعادل را نفهمیدم اما امروز متاسفانه بعد از چهار سال نتایج این افراط و تفریط در سطوح مختلف به چشم می خورد .
و با تاسف بیشتر ، باید گفت این تندروی ها در طولانی مدت اثر منفی خواهد گذاشت .

 

 

پس از ارتحال آن عالم ربّانی و فقیه وارسته ، آیت الله العظمی محمد علی اراکی رحمت الله علیه ، در سال 1373 ، جامعه ی مدرسین حوزه ی علمیه ی قم ، بنا به درخواست مردم ، اطلاعیه ای را منتشر کرد و در لیستی که اسامی هفت تن از آقایان علماء آمده بود ؛ ایشان را به عنوان مراجع جائز التقلید معرفی کرد .

 شیخ الفقها و المجتهدین آیت الله العظمی اراکی

 


نام افرادی همچون حضرات آیات عظام : بهجت ، فاضل و تبریزی رحمت الله علیهم و نیز آیات عظام خامنه ای ، مکارم ، موسی شبیری و نفر هفتم ... ( را به خاطر ندارم ) در لیست به چشم می خورد .

 

آن زمان خوب به یاد دارم که بحث مرجعیت آیت الله العظمی سیستانی نیز مطرح بود اما جامعه مدرسین ، از ایشان و خیلی از آقایان دیگر که آنزمان صاحب رساله بوده و در میان اهل علم از فهول علماء شمرده می شدند : همچون آیت الله العظمی سید عزالدین زنجانی ،  آیت الله العظمی صافی گلپایگانی ، آیت الله العظمی غروی علیاری ، آیت الله العظمی سید محمد حسین فضل الله ، آیت الله العظمی علوی گرگانی ، آیت الله العظمی نوری همدانی و ...در لیست خود ، یادی نکرد .

 

آنزمان ، هیچکس اعتراضی به بیانیه ی جامعه ی مدرسین نکرد با اینکه نام خیلی از بزرگان علماء که برخی از آنها را نام بردم ، در بیانیه ی آنها نیامده بود ؛ اما به محض اینکه جامعه ی مدرسین اعلام کرد که آقای صانعی ، حائز شرایط مرجعیت نیست ؛ متاسفانه توسط برخی خواص و ایضا توسط برخی عوام ، به این موضع گیری واکنش نشان داده شد. 

 

دلیل این مهم ،تندروی در نحوه ی موضع گیری جامعه ی مدرسین ، آنهم به ریاست فردی که در اعلام دیدگاه های خود ، شیوه ی تعادل را رعایت نمی کند ، به وضوح به چشم می آید .

 

اگر جامعه ی مدرسین حوزه ی علمیه قم ، بدون تاثیر از فضای ملتهب و نیز غیر متعادل جامعه ، چنین تصمیمی را می گرفت ؛ مطمئنا این همه موضع گیریهای ضد ونقیض پیش نمی آمد .

 


مسلما آقای صانعی هر قدر هم که بار علمی سنگینی داشته باشند ، در فقهاهت به پای حضراتی چون آیت الله العظمی سیستانی و ایضا آیت الله العظمی سید عزالدین زنجانی و نیز ... نمی رسند .

 

اثرات موضع گیری غیر متعادل جامعه ی مدرسین حوزه ی علمیه قم ، به مظلوم نمایی  بیت آقای صانعی و نیز مطرح شدن ایشان در سطح کلان انجامید که تا کنون بی سابقه بود و نیز تا به امروز موضع گیریهای درست و غلط ، در فضای ملتهب سیاسی کشور ، درباره ی ایشان ادامه دارد .

 

و متاسفانه ، هزینه ی این موضع گیری ها را فقط و فقط ، نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخت می کند و نه هیچ کس دیگر

 

/ 0 نظر / 21 بازدید