اهمیت ویژه ی قدس – قسمت اول

ارتباط “مسئله ی قدس و انقلاب اسلامی” و نیز شعاری که در سالهای دفاع مقدس بر زبان رزمندگان اسلام جاری می شد که “راه قدس از کربلا می گذرد“و یا اینکه “چرا جمهوری اسلامی ایران همواره روی مسئله قدس و مسلمانان فلسطین متمرکز بوده است ” و همچنین اینکه  “چرا حضرت امام خمینی رحمت الله علیه از قدس به عنوان مسئله ی اول جهان اسلام یاد می کنند ، همواره سوال برای نسل جوان امروز بوده است .

پاسخ به این سوال ها به یک مطالعه ی کامل و مفصل در تاریخ یهود احتیاج دارد تا اهداف اصلی یهود از زمان ایجاد تا به امروز مشخص شود . این مطالعه  چون تخصصی می باشد شاید برای کسانی که به دنبال جواب سوال های خود هستند و حال مطالعه هم ندارند ؛‌کمی کسل کننده باشد . در این مختصر در چندین قسمت به حول و قوه ی الهی قصد بر اشاره به نکاتی را داریم که مطالعه کننده از آن حداکثر استفاده را برده و یا با مطالعه ی آن به تفکر مجبور شود . لازم به ذکر است قبل از شروع این بحث ، لزوم پرداخت به آن را با بیان چند نکته و یک سوال شروع می کنیم.

نکات :

۱ – وقتی حضرت حق جلّ و علا اراده به نمایاندن زمین نمود ، اولین مکانی که از آن پرده برداری کرد ،‌ سرزمین بطحاء و محل فعلی مسجد الحرام بود که در پیشینه ی تاریخی ما به ” دحوالارض ” معروف می باشد .

۲ – با توجه به نص صریح قرآن همانطور که در سوره ی مبارکه آل عمران آیه ی ۹۶ (إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّةَ مُبَارَکًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِینَ) اولین خانه ای که برای عبادت مردم بنیان گذاشته شد ، بیت الله الحرام در مکه است .

۳ – پیشینه ی تاریخی بنای خانه ی خدا به حضرت آدم علیه السلام باز می گردد و پیشینه ی بنای مسجد الاقصی طبق برخی از نقل ها به جناب سلیمان و طبق برخی دیگر نقل ها به جناب داوود ،‌پدر حضرت سلیمان باز می گردد .

۴ – انبیاء الهی مامور به مراعات در حقوق این خانه بوده اند .

با توجه به این نکات و توجه به این مهم که حضرت حق ، تمام کارهایش بر اساس حکمت مطلق است که گاهی فلسفه ی این حکمت بر بندگانش روشن بوده و گاهی نیز ، آن فلسفه معلوم نیست این سوال مطرح می شود که :

¤ چرا خداوند ، با عظمت و قداستی که کعبه داشت،‌ مسجد الاقصی را که مرکز تجمع مسیحیان و یهودیان بوده و مرکز عبادی آنها محسوب می شد ؛‌قبله ی مسلمانان قرار داد ؟

لطفا تا نگارش قسمت بعدی  ، کمی در این سوال تامل فرموده و اگر پاسخی برای آن داشتید ،‌حتما ارائه فرمایید .

 

منابع : تفسیر المیزان/علامه طباطبایی
تفسیر نمونه / نظارت : آیت الله مکارم شرازی
قاموس القرآن / آیت الله قرشی
تاریخ بلعمی / ابوعلی محمد بن محمد بلعمی
تاریخ انبیاء / نویسندگان مختلف من جمله سید هاشم رسولی محلاتی
تاریخ اورشلیم : سیدجعفر حمیدی
فلسطین از اشغال تا انتفاضه : مجید صفاتاج
سرزمین مقدس  : هارون و هومن
مسئله‎ی فلسطین و ماهیت طرح صهیونیسم ، داشه الغنوشی :ترجمه سیدهای خسروشاهی
فلسطین در فراز و فرود تاریخ : دکتر عبدالله جاسبی

/ 0 نظر / 20 بازدید