آفتی بزرگ از تلقی نادرست از مفهوم ولایت فقیه

در نظریات فقه شیعی مبتنی بر آراء قاطبه ی بزرگان شیعه ،جایگاه فقیه ، به عنوان حاکم پس از امام معصوم بوده که بر اساس شرایط یاد شده در روایت معروف امام صادق علیه السلام ، واجب الاطاعه می باشد .

در بیان برخی علماء همچون مرحوم آیت الله العظمی بروجردی و مرحوم حضرت امام خمینی رحمت الله علیهما این قول به وضوح دیده می شود که جایگاه فقیه ، تالی تلو معصوم بوده و ولایت او ، ولایت معصوم است که هر آنچه انجام می دهد بر اساس مصالح اسلام و جامعه ی مسلمین است .

در این تفکر ، شکی نیست . اما زمانی که راه تبین و تحلیل بسته شود و بر اساس تعبد محض ، دیگران را دعوت به این تفکر نمائیم آفتی بس بزرگ دامن گیر جامعه ی مسلمین خواهد شد .

و این آفت از آن تلقی نادرست ، حقیقتا عموم مردم را از الگوگیری از شخصیت فقیهی که دارای ولایت رسول اللهی است ؛ باز می دارد .

الگو پذیری زمانی میسور خواهد بود که اندیشمندان و متفکران ، بر اساس آنچه ولی مسلمین انجام داده است ؛ به آکاه سازی مردم بپردازند تا ایشان درس ها و نکات لازم را اخذ نموده و ازتمسک به الگوهای کاذب و غیر پسندیده ، بپرهیزند .


بعد نوشت :

اینکه حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای ، خواص را به بصیرت دعوت می نمایند از این مهم پرده بر می دارد که گوشه ای از وظیفه ی خواص ، تبین و تحلیل نسب به عملکرد رهبر جامعه ی اسلامی در وقایع مختلف می باشد .

وقتی فرمایشات معظم له برای عامه ی مردم ، بر اساس آنچه که هست تبین شده و اهداف موضع گیری های کلان ایشان ، جزء به جزء شرح داده شود ؛ تعبیر حضرت امام خمینی رحمت الله علیه نسب به امام خامنه ای به عنوان " خورشید انقلاب " برای آحاد ملت شریف ، مشخص خواهد شد و بر خود خواهند بالید به چنین رهبر فرزانه ای . و وقتی شناخت حاصل شد ، این راهبر حکیم ، به الگوئی تمام و کمال ، در همه ی سطوح تبدیل خواهد شد .

نکته ی مهم :

بر تمامی کسانی که خود را مدیون به این نظام و شهدای والامقام آن می دانند ، فرض است که با تبین فرمایشات معظم له ، با برنامه ای حساب شده ، به این مهم اقدام نمایند . امید است که در میدان جنگ تبلیغاتی دشمن که اینبار به صورت علنی کینه ی خود را نسب ایشان ابراز نموده اند ، مشت محکمی باشیم بر دهان یاوه گویان و دشمنان حضرتش .

/ 0 نظر / 27 بازدید